ICON
ICON0
  • Din varukorg är tom!

Honey and The Nuts Hållbarhetspolicy

Uppdaterad , publicerad .

Vi känner ansvar för världen, människorna och miljön runt omkring oss. Hållbarhet har varit viktigt för oss sedan starten i augusti 2020.

 

Hållbar livsstil, småskalighet utan mellanhänder

Honey and The Nut säljer endast produkter som uppmuntrar till en hållbar livsstil. Vår ambition är att endast det bästa ska säljas på honeyandthenut.se och än så länge är vi otroligt nöjda med de produkter vi säljer. Vi förespråkar lokalt och småskaligt och det är precis vad våra leverantörer erbjuder oss. Våra produkter kommer direkt från våra leverantörer, utan mellanhänder.

 

Omfattande kvalitetskontroll innan produkterna når Sverige

Alla produkter genomgår alltid en omfattande kvalitetskontroll innan de lämnar våra leverantörer och skickas till vårt lager i Hedemora, varifrån all regional leverans sker. Vi driver en näthandel, helt utan fysiska butiker.

 

 

Effektiva leveranser, hållbar paketering

Vi är ett litet familjeföretag och all paketering sker manuellt. Vi använder hållbart förpackningsmaterial och minimalt med plastemballage till vinning för oss, leverantörerna och miljön. Vi samarbetar med fraktbolagen för hållbarhet i transporterna. Våra leveranser är effektiva, produkterna skickas direkt till vårt lager i Sverige och därefter ut till kund. Vi avväger noga när och hur vi fyller på lagret för att undvika onödiga transporter. Honey and The Nuts mål är att vi ska minska vårt klimatavtryck genom hela kedjan, från produktion till användning av produkten hos kund.

 

Affärsetik och kundnöjdhet

Vi värnar om kundens integritet och följer GDPR och annan gällande lagstiftning. I vår integritetspolicy kan du läsa mer om hur vi samlar in och behandlar personuppgifter.

För oss är det viktigt att våra kunder är nöjda med de produkterna de köper. Som litet familjeföretag har vi möjlighet att vara nära våra kunder och svara på frågor och ta emot recensioner personligen. Vi gör alltid vårt yttersta för att uppnå 100% nöjda kunder. Honey and The Nuts filosofi är att kunna erbjuda något mer och något större än bara honung och nötter. Vi vet numera att våra kunder också känner denna närhet till produkterna och uppskattar vår honung och våra nötter lika mycket som vi gör.

 

Långsiktig lönsamhet och kunskapsförmedling

Det har varit ett utmanande år sedan starten i augusti 2020 för Honey and The Nut och för hela världen, men det har även varit utvecklande. Vårt fokus har inte varit lönsamhet, utan snarare förbättrad hälsa och uppmuntran till en mer hållbar livsstil. Vår hemsida innehåller otroligt mycket information och vi strävar efter att sprida kunskap framförallt om manuka honungens positiva egenskaper. Vi ser vår hemsida som en kunskapsbank och våra produkter som ett sätt att uppmuntra till bättre val för en mer hållbar livsstil.

 

Hållbar utveckling och miljö

Vi som företag tar ett långsiktigt ansvarstagande för verksamhetens etiska, sociala, miljömässiga och ekonomiska aspekter. Honey and The Nut strävar efter att paketets resa från beställning fram till kundens dörr ska vara så miljövänlig som möjligt. Vi ska minska klimatpåverkan och använda förnybar energi, i elförbrukning så väl som transporter. Vi ska vara så snåla som möjligt med resurser, vilket innebär att följa ”reduce, reuse, recycle” när det gäller material i verksamheten likväl det som vi skickar ut.

Sedan oktober 2021 klimatkompenserar vi driften av honeyandthenut.se samt all vår försäljning via tree-nation.com, där vi och våra kunder stödjer plantering av träd och skog runtom i världen. Se vår profil på tree-nation.com för ytterligare detaljer.

honeyandthenut.se - klimatneutral webbsida

Köp Manuka Honung

Honey and The Nut på Instagram

Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Takapuna, Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Tawharanui, Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Milford Sound, Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Rangitoto, Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Devonport, Nya Zeeland⁠ ⁠

Shakespear Park, Nya Zeeland⁠ ⁠

Takapuna, Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Pancake Rocks, Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Piha Beach, Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Takapuna, Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Tawharanui, Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Lake Pupuke, Takapuna, Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Shakespear Park, Nya Zeeland⁠ ⁠

Rangitoto, Nya Zeeland⁠ ⁠

Piha Beach, Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠

Nya Zeeland⁠ ⁠